Tektonika płyt litosfery lekcje geografii

Pobierz

Z tych tematów oraz z wcześniejszych z tego działu (Budowa wnętrza Ziemi, Minerały i skały) zrobimy sprawdzian 2 kwietnia.. Tektonika, wulkany i trzęsienia ziemiGEOGRAFIA FIZYCZNA ŚWIATA "Litosfera" Teoria tektoniki płyt litosfery Litosfera to zewnętrzna powłoka kuli ziemskiej o grubości do 120 kilometrów, obejmująca skorupę i górną część płaszcza Ziemi, zbudowana z różnych skał i minerałów.. Podzielona jest na sztywna bloki - płyty litosfery - obejmujące zarówno dno oceaniczne, jak i kontynenty.Scenariusz lekcji "Tektonika płyt litosfery" - Geografia dla maturzysty ZR - dlanauczyciela.pl.. mapy Wielkiej Brytanii.. Karta pracy posłuży nam na lekcji online Tektonika påyt litosfery Zadanie 1.. Film: Krzysztof Poznański.. Skreél niewlaéciwe okreélenia tak, aby podany tekst byl zgodny z prawdQ.. Na ilustracji zostalo przedstawione miejsce styku dwóch plyt litosfery.. Opracowanie i multimedia: Englishsquare.pl Sp.. Tektonika płyt to teoria naukowa, która próbuje wyjaśnić ruchy litosfery Ziemi, które ukształtowały cechy krajobrazu, które obecnie obserwujemy na całym świecie.gęsta i gorąca ciecz płynąca po powierzchni Ziemi gęsta ciecz znajdująca się pod litosferą, jej przemieszczanie powoduje ruch płyt litosfery nie będąca w ruchu gęsta ciecz znajdująca się pod litosferą Wypiętrzanie się łańcuchów górskich jest wynikiem: zderzania się ze sobą płyt tektonicznych rozsuwania się płyt tektonicznychRozróżniamy 3 typy zbieżności (zależnie od tego, z jakiego typu litosfery zbudowane są granice płyt, które w niej uczestniczą): litosfera oceaniczna z kontynentalną - gdy oceaniczna litosfera zanurza się pod kontynentalną, a po roztopieniu w górnym płaszczu dostarcza materiału dla wulkanizmu na brzegu kontynentu, na którym powstaje tzw.01.03.21 1a geografia T: Tektonika płyt litosfery..

Dlaczego płyty litosfery się poruszają?

(temat na stronie 102-107 podręcznik) Zagadnienia do opracowania: 1.. Tektonika płyt litosfery Pobierz materiał Scenariusz lekcji "Tektonika płyt litosfery" Plik DOC 73.0 KBTektonika płyt litosfery Zadanie 1.. Wiecie już: jaka jest wewnętrzna budowa Ziemi; co to jest i z czego się składa litosfera; co to są prądy konwekcyjne; że płaszcz ziemski jest półpłynny, a litosfera sztywna.. Typy gór ze względu na sposób powstania: a) góry fałdoweTeoria tektoniki płyt litosferycznych stanowi również wyjaśnienie mechanizmu dryfowania kier kontynentalnych, który w swojej teorii wędrówki kontynentów przedstawił Wegener.. Zakres rozszerzony Rozdział 5.. Dlaczego zachodnie wybrzeża Madagaskaru wyglądają, jakby oderwano tę wyspę od Afryki?. z o.o.Szkoła średnia: liceum i technikum Liceum 4 letnie (nowa podstawa programowa) - klasa 1 Geografia (styczeń 2021 r.) Powrót Geografia (styczeń 2021 r.) Temat 9.. Litosfera - procesy endogeniczne 18.. mapy hydrograficzne.. Teoria tektoniki płyt litosfery - to obecnie powszechnie uznawane wytłumaczenie dla faktu istnienia zróżnicowania rzeźby terenu oraz obserwowanego ruchu kontynentów.. Procesy wewnętrzne 2 to procesy, których źródłem jest energia cieplna RuchyKLASA 1C W związku z zaistniałą sytuacją proszę przygotować następujące tematy:-Tektonika płyt litosfery-Ruchy górotwórcze-Plutonizm i wulkanizm-Trzęsienia ziemi,ruchy epejrogeniczne i izostatyczne..

Teoria tektoniki płyt litosfery.

Na ilustracji została przedstawiona strefa ryftowa / subdukcji.. Mapy szkolne lekcje historii.Tektonika płyt litosfery 31.03.2022 Tektonika płyt litosfery 1 to teoria, która wyjaśnia, w jaki sposób jest zbudowana litosfera.. Dzięki temu można tu przeanalizować typy i ich rolę w formowaniu powierzchni ziemi oraz prawdopodobny przebieg dalszej wędrówki kontynentów.. mapy z rzekami.. prowadzenie lekcji.Temat 4: Tektonika płyt litosfery - poziom podstawowy Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.. Teoria zakłada, że cała litosfera nie jest jednolitą warstwą (choć być może była nią pierwotnie), ale jest ona podzielona na co najmniej kilkanaście większych i mniejszych fragmentów (płyt).Tektonika płyt litosfery OLD geografia szkoła ponadgimnazjalna Geografia Geografia 2.. Morze Bałtyckie.. Wprowadzenie Przeczytaj Film edukacyjny Sprawdź się Dla nauczyciela work.. Skreśl niewłaściwe określenia tak, aby podany tekst był zgodny z prawdą.. Przejdź do listy zasobów.. Dryf kontynentów.. Legenda pokazuje ich szczegółowy podział.. mapy Krakowa.. Udostępnij.. Płyty litosfery.Nowy kontynent - Zealandia (Zilandia) gozych Artykuły i ciekawostki, Geografia, Geografia fizyczna, Geografia regionalna, Geologia, Przyroda aktualności, geografia, nauka o ziemi, tektonika płyt litosfery, Zealandia..

Ruch płyt litosfery - rys. str. 102-103.

Zakres podstawowy Pobierz materiał Scenariusz lekcji.. Mapy polityczne.. Badania te pozwoliły w 1962 roku sformułować w końcu spójną teorię tektoniki płyt litosfery.Dzień dobry.. Ruchy górotwórcze.. mapy Warszawy.. płyty litosfery teoria tektoniki płyt płyta litosfery tektonika płyt ruch płyt litosfery sima sial.. Tektonika płyt litosfery Plik PDF 0.2 MB Otwórz Zobacz inne polecane materiały Scenariusz lekcji "Snap and tap!". Wyjaśnienie tych zagadek dręczyło świat nauki aż do stworzenia teorii płyt litosfery.Geografia.. Naukowcy nie mają wątpliwości - "Zealandia", podmorski ląd o powierzchni Indii - powinien zostać uznany za kolejny kontynent świata.pp1_5_02a - Tektonika płyt litosfery - Przedmiotowa Strona z GeografiiScenariusz lekcji "Tektonika płyt litosfery" OLD geografia szkoła ponadgimnazjalna Geografia dla maturzysty (NPP) Geografia dla maturzysty.. Scenariusz lekcji: Anna Ruszczyk.. Układ płyt litosfery i ich ruchy wyjaśniają ukształtowanie powierzchni naszego globu oraz tłumaczą takie zjawiska jak wulkanizm i trzęsienia ziemi.Plik Tektonika płyt litosfery (64 kbps).mp3 na koncie użytkownika Sela83 • folder Geografia • Data dodania: 3 cze 2021 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Teoria płyt tektonicznych ściągaj 1 80% 70 głosów Teoria płyt tektonicznych: jej założeniem jest występowanie w strukturze ziemi kilkunastu płyt litosferycznych, o odrębnej strukturze i kształcie, niepołączonych ze sobą, oddzielonych obszarami o znacznej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej.krainy geograficzne..

Skały - budowa litosfery Temat 10.

W tej strefie płyty litosfery zachodzą jedna na drugą / się rozsuwają.Współczesne poglądy na ruchy litosfery -TEORIA TEKTONIKI PŁYT LITOSFERY Do hipotezy Wegenera -już jako hipotezy naukowej, dotyczącej rozszerzania się dna oceanicznego - powrócono dopiero w latach 50. i 60.. Mapa "Tektonika - płyty litosfery" pokazuje współczesne rozmieszczenie płyt litosfery na kuli ziemskiej oraz kierunki ich przemieszczania się.. Mapy stref polarnych.. mapy Norwegii.. Jakie są konsekwencje tych ruchów?. Część 1.. Zaloguj się Załóż konto Menu Oferta edukacyjna National Geographic Learning .Płyty składają się z litosfery.. Sejsmografy te zarejestrowały również wszystkie trzęsienia ziemi wokół planety.Opis planszy i legendy.. mapy Francji.. Dowodem poruszania się płyt kontynentalnych jest ciągłe obserwowanie oddalanie się ich od siebie w tempie ok. 9 cm/rok.Geografia Co powinieneś wiedzieć o tektonice płyt.. mapy krajobrazowe.. Proszę zapoznać się z tematem lekcji.. Na ilustracji zostala przedstawiona strefa ryftowa / subdukcji.Plik Tektonika płyt litosfery.jpg na koncie użytkownika summertime2 • folder schematy • Data dodania: 7 wrz 2011 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.To mapa świata z wyrysowanymi granicami płyt tektonicznych.. Tekst lekcji: Włodzimierz Juśkiewicz.. ED3A, Kapitel 5, Kulturaustausch, Scenariusz lekcji: "Die strengsten Eltern der Welt" PobierzPłytowa budowa litosfery.. Ruchy górotwórcze Dlaczego zachodnie wybrzeża Afryki pasują do wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt