Wokulski cechy pozytywistyczne i romantyczne

Pobierz

Wokulski padł ofiarą tego .Stanisław Wokulski to jeden z najlepiej zarysowanych charakterów w dziejach polskiej literatury.. Do innych należą: udział w zrywie narodowym oraz niepewność jego dalszych losów.Poza tym, jak romantyczny nieszczęśliwy kochanek, podejmuje próbę samobójczą.. Ten energiczny kupiec posiada niezłomny charakter i silną wolę.Wokulski przyznał, że jego postrzeganie miłości wywodziło się z romantycznych powieści.. Już jako młodzieniec poznał trud życia, bo los go nie oszczędzał.. Nazywa się go bowiem bohaterem przełomu dwóch epok - romantyzmu i pozytywizmu.. Miał szacunek dla nauki, pragnął wiedzy i przyznawał jej prymatu nad irracjonalizmem.Stanisław Wokulski pomiędzy romantycznymi ideałami a pozytywistycznym racjonalizmem.. Posiada stare cechy bohatera romantycznego i nowe cechy pozytywisty.Wokulski jest postacią niejednorodną, posiadającą cechy ukształtowane przez epokę romantyzmu, na którą przypada dzieciństwo i młodość Stanisława.. Obsesyjna miłość skończyła się tragicznie.. Wśród przyjaciół Wokulskiego byli Żydzi - doktor Szuman, młody Szlangbaum, z którym przebywał na zesłaniu.. Język polskiByl samotny, niezrozumiany i rozdarty wewnetrznie.. Wokulski - romantyk i pozytywista - cechy poleca 88% 666 głosów Treść Grafika Filmy Komentarze Romantyk - zapalczywy, kieruje się emocjami - światopogląd ukształtowany pod wpływem romantycznych lektur - przechodzi metamorfozy - targany uczuciami - porywczy, chętny do udziału w akcjach społecznych, np. powstaniu styczniowymW tych zachowaniach da się zauważyć u Wokulskiego przekonanie o własnej nieprzeciętności, a szczególnie przejawy prometeizmu..

Można zauważyć u niego również cechy typowo pozytywistyczne.

Co więcej nigdy nie pada rozstrzygnięcie tej kwestii.Cechy pozytywisty: - szacunek do nauki, pragnienie wiedzy i przyznawanie jej prymatu nad irracjonalizmem; - Wokulski jest silną, przedsiębiorczą jednostką - po powstaniu energicznie bierze się w garść i organizuje sobie życie.. Głównym bohaterem powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka" jest Stanisław Wok.. Na wskroś pozytywistyczne są poglądy Wokulskiego w kwestii asymilacji Żydów.. Dochodzi do fortuny własną pracą i wysiłkiem; - Wokulski stoi na granicy dwóch światów: upadającej arystokracji i raczkującego świata kapitalizmu .W postaci Wokulskiego możemy odnaleźć sprzeczne cechy charakteru.. Dzięki niej mogła ona utrzymać swoją matkę i córeczkę.. Wokulski ma także cechy pozytywisty: szacunek dla wiedzy i nauki, jest energiczny, przedsiębiorczy, zna się na interesach, zajmuje się .Typowe dla pozytywisty są także takie cechy Wokulskiego jak otwartość i tolerancja wobec innych, przedsiębiorczość, racjonalizm i zdolność do trzeźwej oceny sytuacji.. Ponadto brał udział w powstaniu styczniowym, więc ważna była dla niego sprawa .romantycznej - uwielbianie z daleka, tworzenie idealnego obrazu osoby kochanej, tęsknota i cierpienie..

Wokulski jest złożoną postacią, łączącą w sobie cechy pozytywisty i romantyka.

Podstawową cechą romantyczną jest miłość, miłość szalona, maniakalna, taka, dla której Wokulski jest gotowy zrobić wszystko.. Realizujac pozytywistyczne hasla pracy u podstaw, myslal o obowiazkowej i slusznie wynagradzanej pracy, która pozwolilaby zwalczyc biede i ciemnote.Tak więc Wokulski był po prostu człowiekiem, na tyle realistycznie przedstawionym, na ile pozwalał na to talent Bolesława Prusa..

W wielu kwestiach postać Wokulskiego spełnia z kolei cechy bohatera realistycznego (pozytywistycznego).

Jego młodość przypadła jeszcze na .Cechy pozytywisty: - szacunek do nauki, pragnienie wiedzy i przyznawanie jej prymatu nad irracjonalizmem; - Wokulski jest silną, przedsiębiorczą jednostką - po powstaniu energicznie bierze się w garść i organizuje sobie życie.. Podsumowując cechy romantyczne i pozytywistyczne Wokulskiego można zauważyć, że jest on osobowością balansującą na styku dwóch światów.. Gł wnym bohaterem powieści Bolesława Prusa pt. Lalka jest Stanisław Wokulski.. Dochodzi do fortuny własną pracą i wysiłkiem; - Wokulski stoi na granicy dwóch światów: upadającej arystokracji i raczkującego świata kapitalizmu .Cechy romantyczne i pozytywistyczne Wokulskiego.. Wokulski jest postacią niejednoznaczną.Stanisław Wokulski romantyk czy pozytywista?. Po ujawnieniu romansu Izabeli i Starskiego, Wokulski próbował popełnić samobójstwo.. Charakterystyka Wokulskiego ukazuje go jako człowieka niepowtarzalnego i niezwykle trudnego do jednoznacznego zaszufladkowania, wobec którego .Romantyczne cechy Wokulskiego *udział w walce narodowo wyzwoleńczej i zesłanie na Sybir *nieszczęśliwie zakochany *próbuje popełnić samobójstwo *samotnik *idealista *marzyciel *wrażliwy Jako pozytywista Wokulski: *wykształcony *krytyczny wobec ludzi z wyjątkiem Izabeli *realizuje hasła pozytywistyczne pracy organicznej- zakłada .Na podstawie autocharakterystyki Wokulskiego oraz w kontekście powieści napisz, jakie cechy romantyczne i pozytywistyczne przewijają się w jego postawie..

Niejasne jest również zakończenie - dzieje Stanisława owiane są tajemnicą jak przystało na bohatera romantycznego.

Gdyby Wokulski był tylko romantykiem, gdyby nie miał drugiej natury, próbowałby porwać Izabelę lub zastrzelić się u jej stóp.. Ten intrygujący mężczyzna w średnim wieku jest głównym bohaterem "Lalki", wokół którego rozgrywają się wszystkie najważniejsze wątki.. Jedna motywowała drugą, dawała drugiej możliwości.. To połączenie nie jest dla niego zbyt szczęśliwe.. Co typowe dla romantyków - darzył silnym uczuciem kobietę - arystokratkę, córkę Tomasza Łęckiego.. Niemożliwe byłoby wyciąć z niego tylko romantyka lub tylko pozytywistę.. Bohater posiada wykształcenie, które zdobył mimo trudnych warunków w jakich się wychowywał.Cechy romantyczne i pozytywistyczne Stanisława Wokulskiego Cechy romantyczne: - patriotyzm - bohater już w młodości stawia sobie dobro ojczyzny na pierwszym miejscu, porzuca naukę w Szkole Głównej, by czynnie brać udział w konspiracji, przyłącza się do powstania styczniowego, za co zostaje zesłany na Syberię (w okolice Irkucka);Bohater Lalki realizował też pozytywistyczne hasło emancypacji kobiet, dając pracę w sklepie pani Helenie Stawskiej.. Wszystkich zresztą ludzi mierzy tą samą miarą, nie zważając na urodzenie, lecz na pracowitość i sumienność.. Ale Wokulski-pozytywista tworzy chłodny i racjonalny plan zbliżenia się do ukochanejCiekawe są dzieje Wokulskiego, który wychował się w ubogiej rodzinie szlacheckiej.. Romantyzm wykształcił w nim silne poczucie patriotyzmu i wrażliwość na losy innych, zaś literatura epoki wypatrzyła jego stosunek do miłości, tworząc sztuczny obraz idylli.Taka tajemniczość, niejasne okoliczności śmierci, metamorfoza to typowe cechy bohatera romantycznego.. Doktor Szuman, przyjaciel Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera powieści Bolesława Prusa zatytułowanej "Lalka" określił go jako "romantyka sprzed 1863 roku i pozytywistę lat siedemdziesiątych".. Te dwie natury wzajemnie się w nim uzupełniały..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt